Zrežírovaní

4. prosince 2013 v 11:16
Uchýlil jsem se k drobnému cvičení na posílení kontingentního vlivu drobností na vyprávění. Tak trošku převyprávěný Bunin.

Zvedl židli a vrátil se do sálu, nedaleko salónu vyhlížel oknem. Bouřilo skoro denně (byly na denním pořádku i lijáky). Značné šírání. Po obědě hulákala žluva na lesy, nad zahradou vytáhla mračna. Dům potemněl ještě více, zašustily plevely, krůty se schovaly pod balkón, hrůza pohledět. Dědečka nenapadlo nic lepšího, než se žehnat křížem, začínal hromničky poblíž ikon, to víte, tradice, následně vyvěsil vyšívaný ručník nebožtíka pradědečka - měla jsem z něj vždy hrůzu. V záchvatu umíněnosti (paniky) vyhazoval rozevřené nůžky z okna. Což bylo pokažde, když bouři větřil.
Od doby, kdy přibyli do domu Francouzi, všem se nám počalo volněji dýchat - první dorazil Louis Ivanovič, hřmotný v širokých pantalonech, u kotníků na prst úzkých, oči mu pořád těkaly do hloubky a se zabijáckými kníry a polopleši na tom byl špatně, musel si je pročesávat od ucha k uchu. Po něm našla u nás útočiště hrozná ženská, stárnoucí a hasnoucí Suzi. Pokoji se rozléhal povyk, který tropil Louis, když hulákaje přes místnosti, aby mu Arkuška, "víc nelezla na oči", zvládl ztropit každe odpoledne. Učebnou zas zvonil líbezný hlas Toničky, když si opakovala stupnici učíc se na klavír. Francouzi zde žili dlouho - celých 8 let, prý aby dělali společnost Petru Kyriliči, a odstěhovali se, až když děti odjely na studie do gubernie. Měly se vrátit na prázdniny.
Děti ztratily možnost studia a výchovy, přišly o vzdělání, které by jim školy jakžtakž poskytly - vše zásluhou Kyriličova rozhodnutí; nechtěl o ně znovu přijít, být vystaven tesknotě tak ubíjející, bez Francouzů by se v ní zalkl či utopil, jak říkával.
Gervaska a můj tatínek se přátelili, byli stejně staří a otko říkal, že byl jeho první kamarád. Na počátku jejich přátelství stál obyčejný příběh. Skamarádili se, aby vyvrátili tvrzení, že vlk s koněm si nesedí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 userka userka | E-mail | Web | 25. ledna 2015 v 13:57 | Reagovat

Poté, co jsem si našla, co znamená "kontingentní", už mi ten článek dává větší smysl.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama