Zlá doba pro lyriku

27. dubna 2014 v 10:24
Dobrá, zas jsem chytil mízu, nevyschla úplně, jak byste si myslela, děcka.
Bertold Brecht myslím psal na jaře 1938, že ten den v neděli velikonoční se přehnala přes jejich domeček, na ostrově, sněhová vichřice a mezi zelenajícími se keři ležel sníh. Sotva odvedl synka k mladé meruňce, aby mu to předvedl, už se viděl u verše, v němž ukazoval prstem na ty, kteří chystali válku, válku, která by vyhladila kontinent, jejich ostrov, jeho národ, jeho rodinu i jeho samého! Mlčky pak jaksi a trudně obalovali mrznoucí stromky pytlovinou.
Nad sundem, což je asi alej, prý visela děštová mračna, ale zahradu pozlacovalo ještě slunce. Tak nevím, jak se mají takové zelené listy bez květů vedle třešní ohřát od slunka, když dosud nekvetou. Bílé okolíky jen vyražejí ze suchých větví. No a co. A pak znova cosi o sundě, nad rozčeřenou vodou letěl malý člun se zašmodrchanou plachtičkou. Špačci štěbotali do vzdáleného dunění manévrujících lodních děl. A to tedy má být ona slavná Třetí říše.
Ve vrbách by se mělo častokrát zasekávat kuvíkání sýčků. Prý podle selské pověry dává sýček lidem zprávu, že už dlouho nebudou žít. Tomu říkám radostná novina... Jemu řekl, že ještě bude chvíli říkat pravdu o vládnoucích a pak zhyne stejně jako oni, pak už nebude podávat žádné zprávy. To bych teda chtěl, vylézt k parku, být štastný při kuvíkání sýčků a najednou mi pošeptá sýččí řečí, že brzy umřu!
Zmrzačil bych každý stromek v dohledu, ze vzteku, že nemůžu nic podniknout, chápete.

Ale ke zlé době. Už víme, že jen štastný člověk jako třeba Diogenes ze Sinopy si mohl dovolit být všeobecně povrhován a mít tak excentrickou povahu, že darovával psům od huby. A vida malého chlapce pít z dlání odložil svůj džbán, jediný majetek, a začal pít taky jen z dlaní. Nebo jak šel s lucernou v pravé poledne a hledal člověka. Těch historek je neomezeně. Každopádně tenhle kynik byl vlastně daleko zajímavější člověk, než by se mohlo zdát. Veřejně, a dost zábavně, vystoupil proti celému tehdejšímu zřízení, proti celé polis, což by se dneska rovnalo sociální sebevraždě nebo zavření do blázince. Zlá doba svědčí především o zlé půdě, která tu dobu připravila. Takže pokud si dneska nadáváme jako mrzáci, nemůžeme za to vlastně o nic víc, než za to může ošklivý černý brouček, který se plazí u popelnic.
Víme furt, že ňadra dívek jsou stále kvetoucí a vlahá jako vždy, ňadra šedesátiletých paní v letech už jsou stejně povadlá, že? Takže je namístě se usmířit se zlým časem a zděšeními a místo toho se jít vykoupat do jezírka! Vyražte do ulic a robte revoluci, děti. Nastolte nový řád. Řád anarchistických příslibů. Řád bez útlaku, pravidel a pokut za parkování. Proč byste nejezdili s trojkou v žíle? Přežijou stejně jen ti, kteří mají žít. Dávám vám své požehnání a to a pouze ono mi dává, nebo mi nutí, chuť usednout k psacímu stolu. Přece nebudu mluvit do prázdna.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Evil Evil | Web | 28. dubna 2014 v 5:08 | Reagovat

jo.. ono by to chtělo nějakou revoluci.. ale ne hned s atomovkama a podobně.. ale svět by měl vědět, co lidi sere a co vlastně chtěj.. ale spousta lidí se naučila po čase držet hubu a krok a pak jenom remcat u zpráv nebo v hospodě u piva.. teď rčení "líná huba - holý neštěstí" je víc než na místě.. lidi jsou k volbám, ale stejně pak volí stejnej mrd, jako předtím, protože si řeknou, že to stejně nemá cenu, že s tim nikdo nic nesvede.. jooo.. kdyby nebyli lidi blbí, mohlo by bejt všechno jinak.. stačí jenom otevřít hubu..

2 F. M. F. M. | 28. dubna 2014 v 17:51 | Reagovat

Zlá doba pro lyriku, ještě horší pro lyriky.
V době neřádu se chopí moci staronoví usurpátoři. Takže se koupejme, dokud tu jsou ještě nějaká čistá jezírka.

3 Jay Jay | Web | 30. dubna 2014 v 22:52 | Reagovat

Je až trochu paradox, žes mě uklidnil. A pobavil. A navnadil na revoluci...
A děkuji za poučení, za pár dní budu dělat zkoušku z řecké filozofie, tak si možná vzpomenu...

4 Keeble Keeble | Web | 1. května 2014 v 20:06 | Reagovat

Sýčci...člověk se jim nevědomky začne vyhýbat, aby neslyšel nic z jejich řeči.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama