Alkaloidy

1. května 2014 v 20:31
Nemusíme se dobírat nesmrtelnosti chrousta v bezbřehých myšlenkových konstrukcích, když často úplně stačí výhled z okna. Stovky lidí defilují před vámi v různorodých šatech s těmi svými fantastickými životy v bláhové naději, že zítra budou ještě lepší. A vy přemýšlíte, nebo taky ne, co jsou zač a co dělají a proč právě oni žijí, když ti méně šťastní žijou leda s krysama v kanále. No. Tak tu máme jakýsi první máj a vy byste měli prožívat lásku. Kdysi jsem měl takové sny taky. Dneska vím, že láska je největší zabiják existence a nejzoufalejší lidský cit. Snad vedle alkoholu a náboženství nic nezničilo tolik životů jako právě láska. Je to vlastně příznačné pro tenhle ubohý svět, že co nejvíc slučuje, zároveň také kontrastně nejvíc rozbijí. Alas, přeji všem zamilovaným, aby mohli s tou svou láskou být a užívali si ji, dokud nebude po ní a pokud jsou opravdu sladcí lidé, aby se nemuseli vrhat pod vlaky a věšet na prádelní šňůře. Možná že bolest nezbytně v každé opravdové, tedy hluboce tragické lásce, obsažená vyjevuje své všudylství a postihuje každého opravdové člověka tím spíš, čím víc je jí nakloněn. Nejstrašnější na lásce vlastně ani není její pravá podoba, která může být celkem přijatelná pro rozumného člověka, ale ta absence nebo neuchopitelnost jejího skutečného vyjádření. Jako by říkala: zde se děje něco, co přesahuje tvou vůli, tvou odvahu i tvou představivost. A já ti nehodlám ustoupit, dokud si kalíšek nevypiješ do dna. Ale tak jako každá zkušená žena porazí ve věcech lásky sebeznalejšího muže, tak i každá velká láska po svém velkém entrée ustoupí a zbyde po ní jen prázdnota. Když tak žijete
ten zvonivý sen o lásce, může se stát, že se něm maličko ztratíte. Stejně je až s podivem, co dokáže nějaká dáma udělat s mužem. Z obyčejného se stává galantní a z hloupého najednou srší pronikavá inteligence. Ale tak jako muži staví na první místo u ženy krásu - podle průzkůmů, které provádějí lidé jako pan Uzel, tak žena si nejvíc na muži cení dobré vystupování. Což je přesný opak toho, co se děje, když je zasažen Amorovým šípkem. Existují ovšem i teorie, jakési dvě školy, z nichž jedna radí v nejlepším přestat a druhá radí se do nejlepšího ani nevrhat.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 bludickka bludickka | E-mail | Web | 2. května 2014 v 13:41 | Reagovat

Myšlenky při pohledu z okna jsou vždy mnohem příjemnější než myšlenky, které se snaží vecpat před ty myšlenky při pohledu z okna :)
Smutnější je, že z toho úžasného muže se zase stává posléze ten obyčejný :) A nejen vinou ženského vnímání, ale i odložením té snaživé masky.
Moje představa o opravdové lásce je tak leda fantasmagorie, o které se hodí maximálně snít. A to jen velmi výjimečně, aby si snad člověk nemyslel, že by to přeci jen mohlo být reálné.

2 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 2. května 2014 v 22:56 | Reagovat

Opravdová láska? Co to je? Asi jsem zlobila. Znám jen tuhle: Chvíli je jasno a slunečno, pak se obloha zatáhne a je zamračeno. Spustí se déšť. po něm se nebe zase vyčistí a mezi mraky prosvítá sluníčko....

3 Anakolut Anakolut | 3. května 2014 v 19:01 | Reagovat

Kterou z těch škol vyznáváš Ty?

4 stuprum stuprum | 4. května 2014 v 13:19 | Reagovat

Zde převládá posedlost krví, takže třetí. Nikdy neskončit. :)

5 Keeble Keeble | Web | 4. května 2014 v 20:11 | Reagovat

Okno...nikdy za ním nevidím lidi, jen déšť a prázdnotu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama