Formy v nádrži hrobově existují

27. června 2014 v 16:51
Nechť byla ta omamná látka, která ho složila, cokoli, působila rychle a zřejmě stejně rychle i působit přestala. Bolest hlavy nastoupila tupému tepání a Bob mohl otevřít oči, aniž měl pocit, že mu je propichují jehly. Seděl na sedadle, jakými jsou běžně vybaveny kosmické lodě, opatřeném úchytkami pro zápěstí a kotníky, které byly nyní dobře upevněny. Vedle něho seděl nějaký muž, soustředěný na řídící prvky kosmické lodě - loď letěla a letěla v hlubokém kosmickém prostoru. Ten neznámý pracoval s počítačem, připravoval skok kosmem.
Bob té chvíle využil, aby si ho pozorně prohlídl. Připadalo mu, že je na policistu trochu starý, i když po chvíli přemýšlení přišel na to, že je velmi obtížné určit jeho věk přesně. Muž měl šedivé vlasy s tak divným krátkým sestřihem, že mu kopíroval tvar lebky a vrásky na jeho kožnaté pokožce vyryly spíš povětrností vlivy než věk.
Vypadal, jako by ho smažilo slunce a omýval déšť tak dlouho, až z něho zůstaly jen kosti, šlachy a svaly. Když pohnul hlavou, svaly mu pod pokožkou vystoupily jako provazy a jeho ruce na řídícím panelu připomínaly zahnědlé pařáty nějaké ptáka. Ztvrdlým prstem stiskl tlačítko, které uvedlo v činnost regulaci skoku, a odvrátil se od panelu, aby se věnoval Bobovi.
"Vidím, že jste se probral. Ten plyn nebyl silný a použil jsem ho jen nerad, jenže takhle to bylo nejbezpečnější."
Při mluvení se mu čelist zvedala a klesala se smysluplnou vážností bankovního trezoru. Jeho modré, hluboko zasazené oči hleděly zpod hustého tmavohnědého obočí upřeně a chladně. V jeho výrazu a slovech nebyl sebemenší nádech humoru.


Jináč už se poohlížím po hrobečku. Byl jsem na přednášce, abych se dověděl, kdo dělal za války nejhezčí, abych si ten reliéf nebo plastiku z těch hrobů třeba ukradl a nechal si ho post mortem přidělat k tyčce. Náhrobní plastika vůbec je téma pestré a už od 17. či aspoň 18. století dobře zmapované, dřív se totiž dělaly náhrobky a krypty jen pro šlechtu, chuďas často ležel u svého statku pod drnem a neměl ani křížek. V roce 1782, za josefínských reforem, byl vydán dekret, který hroby trochu oddálil centru měst, pač se stávalo, že ze studny, poblíž které byly hroby, se otrávila celá famílie. Hřbitovy byly navíc obehnány zdí. Takový vídeňský nebo olomoucký hřbitov z roku 1890 vám dá představu, jak romanticky tehdy vyhlížely. Pak se začlo experimentovat a přišly na řadu lesní hřbitovy, vzor našly v řeckých nekropolích, všude v hájcích rostly cedry a borovice, jedním slovem zahrady smrti. (Tak dvěma slovy.)
Prvním, kdo u nás začal dělat pozoruhodné monumenty či monolity, tzv. brány nebes, byl myslím Kocián - tehdy tam ještě študoval na střední kamenické škole. V Hořicích a jinde je uvidíte.
Ale opravdový bohatýr výzdob byl Julius Pelikán, tomu zadávali samí vašnostové, starostové a různí majstři řádů. Tenhlencten Pelikán vedl příkladný život umělce, povolán na frontu v mladí, byl dán do jednotky, která právě trochu zdobila hroby, a že jich nebylo málo, o práci nebylo nouze. Často užíval symboly jako zlomené lilie, břečťany, máky atd. Dokonalého půvabu u něj nalezlo ztvárnění madon v drapériích, které měly povětšinou slepé oči. Myslím, že jako první použil jolitového skla na kamennou desku a po něm pak někdo na ni přidělal kameru, která měla znamenat, že dotyčný býval kameramanem. Ostatně, od dvacátých let nebylo neobvyklé, že se např. neštěstí polního pilota zvěčnilo na soše pilota, posazené při hrobu nebo že sestra sochaře, která zemřela, když se z rádia dověděla, že nastala mobilizace, pač měla slabé srdce, je přesně v momentu smrti ztvárněna i na hrobě s příslušným rádiem atd. Ještě se můžu zmínit o Honzovi Třískovi, který dělal posmrtné masky, užíval vesměs různé snopy obilí na ty menší věci a starostovi, který se věnoval soupisům hanáckých krojů a zvyků, udělal pěknou plastiku. Dobré jsou ještě travertinové náhrobky, vypadají tak tuze a naškrobeně, jako by nějaký paša právě vešel do záře světla nesmrtelnosti.
Sám vím nejlíp, že po mně zbudou akorát dluhy, takže já ani pohřeb mít nebudu, přesto s přesvědčivostí sobě vlastní zkouším se přesvědčit, že by bylo spanilé navěky ulehnout do stínu pod lípu a mít svůj dřevěný křížek nebo kosočtverec nebo co lidem připomínám.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jorika Jorika | Web | 27. června 2014 v 17:38 | Reagovat

Vaše povídky jsou tak zvláštní, asi by to dalo na dobrou knihu.

Ráda si prohlížím staré hřbitovy, náhrobky, sochy, ráda čtu epitafy. Když o tom teď tak přemýšlím, tak nejvíc by mi vyhovovalo ležet někde u nás pod drnem jako ten chuďas, ani  křížek bych nemusela mít, i když s ním by to asi bylo asi lepší. :D
Jenže pravděpodobnější je, že se nechám spálit a rozptýlit, ať nikoho nemusím ještě po smrti každý rok na Dušičky votravovat. :D

2 JiHei - Fotografie JiHei - Fotografie | E-mail | Web | 27. června 2014 v 19:11 | Reagovat

Já mám v plánu rozptyl někde v přírodě, nejlíp někde v chráněné přírodní oblasti, abych tak předem vyloučila riziko, že na mě bude v budoucnu postaven třeba obchoďák... ;).

3 pavel pavel | Web | 27. června 2014 v 20:38 | Reagovat

Tady nedaleko co bydlím je opravdu krásný hřbitov jako zahrada. Hroby nejsou v řadě, jak to v Čechách bývá, ale jsou rozhozené po celém prostranství. Někdo si vybral místo po stromem daleko od ostatních, jiní se zase v jednou chumlu na slunci. :D

4 Evil Evil | Web | 27. června 2014 v 22:37 | Reagovat

já do Slavic nejezdím.. já tam chodím pěšky :P

5 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 28. června 2014 v 10:16 | Reagovat

Nahrobky a zahradní trpaslíci jsou fascinující.

6 Andrea Andrea | Web | 28. června 2014 v 10:25 | Reagovat

V povídce máš krásnou slovní zásobu, a jednotlivé popisy mezi přímou řečí mě úplně dostaly,  zvláště pak: "Při mluvení se mu čelist zvedala a klesala se smysluplnou vážností bankovního trezoru." Úžasné!

A povídání o hřbitovech, náhrobcích a dalších věcech týkajících se hřbitovů je velmi zajímavé, já bych to nazvala "odborně prosté" :D. Hřbitovy mám ráda (i když to zní možná trošku zvláštně), ale mám ráda tu ponurost, to tajemno, když nevím, čím se např. dotyční lidé zde pohřbení živili, jaký měli život apod.

A děkuji za komentář u mého článku, jedním slovem "bravo", přesné a stručné shrnutí toho, o čem můj článek vlastně je. :D

7 Lůca Lůca | Web | 28. června 2014 v 17:45 | Reagovat

Moc zajímavé čtení. Na blogu jsem poprvé a určitě ne naposledy :)

8 Fredy Kruger Fredy Kruger | 29. června 2014 v 2:28 | Reagovat

Krásný je  letní podvečer !

" Trávník u márnice posečen "
... hovoří hrobník : " Teď uklidím máry"...

" Pojď také domů, wole ty starý ! "
... hovoří  hrobník  Neherra
( jde také za letního  večera,
jenže od jiného hřbitova )

" Pět mrtwol  dnes jsem již pochoval...
... takže ... nu , - celkem vzato ...
Pojďme !  serme již na to !!"

Jak zavřeli dveře na petlici
... již začali rojit se nebožtíci !!
Mají dnes vážnou schůzi
( projednávají  fůzi
s nějakým dalším hřbitovem
sraz však nemají povolen )

Kostlivec  Szukk  tužku  naslinil si,
a na zeď s ní načmáral ne márnici :

,, Dneska  se  hrobové  otvírali ,,

" Pitomý chlape jsi,  jak jsi starý ! "
... nebožtíci  z toho  ,, na větvi ,,

" Otvírali  ?  jest  tvrdé  Y !!"
" tvrdé  Y !!  je to tutovka !!"

" Však životná je tam koncovka ! "
řve kostlivec  Szukk  :  " Jste  dyliny !!
... já učitelem byl češtiny !!"

Výkřiky :  " Je to hotový !!"

... nebo zas :  " Hovno ví !!" ... "Howno ví !!"

.... " Však on ví howno !!"

" Ví toho  hodně !!"

Ku rvačce  došlo tam na hřbitově !!

Na každé  ráno pak mohyle
... útržky  trenýrek, ... košile ...
vítr dokonce unášel
zetlelé  kousky  rubáše
případně ze  hrobek  povlečení !

" Jsme z obliga !  my nejsme oblečeni !"
( řvou kostlivci )

" Já vím, - to tamti - zde !
... vím,že zvás prd  ani  nevyjde !"
( dí hrobník ) : " Ti ještě  neshnili...

Každý teď do své mohyly !!
Hajzlové !  verbež  tahleta !"

... řve hrobník  Pyndiourr  a zametá ...

9 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 1. července 2014 v 16:57 | Reagovat

Snaží se teď dovést k dokonalosti hrob mé prababičky, praděda je pohřbený v jiné vesnici. Je to zvláštní, ale mám z té práce radost...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama