Návod: Jak se nezbláznit z blázince

11. června 2014 v 9:47
...

si necháme na jindy. Tento prvotřídní nápad bludickky byl zvážen a uznán hodným následování. Ale teď píšu jen pall mall. Do krychlové místnosti s dvěma klenutými okny se zamřížovaným výhledem, jak jinak, se odebralo pár borců, kteří tu měli 6 postelí. A umyvadlo. Kde si v noci chodil odskakovat bezďák, co se tu nachomýtl přiožralý, tak ho vzali na JIPku a už se mnou zůstal na pokoji. Ale začneme odjinud. Místnost zaujímá prostor, který se doslova ztrácí ve změti podobných místností v budově. Na první pohled jsem tu uzavřen se slušňáky, žádnými grázly, jen jsou prostě ochlastové, nemůžou za to. Jura spí v betonovém, atomovém bunkru a když se jednou vracel zrubaný, tak špatně ve tmě našlápl a "už jsem letěl", napočítal 37 schodů, zlomená žebra, dopitý, jak zákon káže.

Proti vší pravděpodobnosti zde panuje tvrdý režim. Údajně přitvrdili, neboť tam, kde dříve mohli kuřit kdykoliv, nyní mají pouze deset minut před celou hodinou takzvanou kuřpauzu. Kouř se jí říká. Tedy co se týká kuřáků, žádná sláva. Někdo tu provolává, že má 48 stupňů, když mu měří teplotu. Prý je mu teplo.
Režim je tedy zvláštní, kromě léků, které do nás ládují po snídaních, obědech a věčeřích se tu ještě scházíme k přepočítávání - v 5 a 8 hodin večer. Dýcháme do přístroje. Včera tu někdo spláchl posrané trenky do hajzlu a úspěšně se mu podařilo ho ucpat, takže teď je o jeden hajzl méně. Takže 2. Může nás tu být kolem dvaceti. Jsou tu všichni staří, kromě jednoho, tomu je jen dvaatřicet.

Klid před bouří. Místy vyšiluji. Dokonce tu občas dojde sociální sestra, která pomáhá neschopným s lejstry, zařizuje přídavky atd. Jura překvapil, když v noci vstal, přikvačil si to vojensky k umyvadlu a vychval se tam. Hned vzbudil souseda na lůžku, který ho zahrnul nadávkami. Ale co dělat, když už nohy neslouží, jak mají. Třeba bráti věci zkratkou.

Slyším šveholení lístků za okny, bezuzdné projevy deště. Teď je čtvrt na devět, večer, rivotril už působí ospalost u kolegy, který je znásobený kombinacemi dalších prášků - tzv. lentilek - má ještě magnésium, velký jako starý celaskon, který kouše zvlášť a polyká a zapíjí. Denně dostává 24 pilulek. 9 ráno, 6 poledne, 9 večer. Nedivím se, že je trochu přepadlý. Já jich mám jen 8. Kolega mi připomíná zloděje, který ukradl kámen mudrců a nyní je nucen z něj škrábat hrudkovité olovo trpělivosti, místo aby odlíval zlato uklidnění.

Chodí tu po koridorech celkem mrtvoly, všichni jsou vesměs slušní, sice mě okradli, ale nejsou otravní a je vidět, že mají těžký problém. To, jak se jim třepou ruce, skutečně mluví za vše. Takhle se třepou ruce, jak si představuji a pokud jsou andělé mužského pohlaví, všem těm andělům opilosti před Hospodinovým stolcem. Běžně se tu řeší věci, které nemají žádnou závažnost a myslel bys, že si je bez zájmu vypravují děti na základním stupni. Pak ale se tu vyskytují i zjevy, které bys raději tipoval přikurtované k posteli a s pustou přelepenou páskou. I doktor z Iránu by mohl povídat, to, jak rozkládá rukama a nervózně gestikuluje, minimálně naznačuje podivnou nevyrovnanost, která by se u psychologa snad ani neměla vyskytovat.

Říkal jsem, že jsem v místnosti zvýšené péče, kde jsou dvě kamery, ne? Občas je zapnou a sledují reakce.
Oblíbil jsem si tu jednoho, který má takový naříkavý tenký hlásek člověka, který je zvyklý schytávat od života jen štulce a rány a přesto jeho duše září čistěji než všech těch pobožnůstkářů u příjímání. Rozhodl se ze sebe asi udělat živoucí připomínku světa, ve kterém žije. Akorát uspíšil svůj odchod do záhrobí. Dobrej chlap by se raději obtížil prací, kterou by navršil tak, aby ani po roce nezůstalo z hromady nic zrobeného a on tak měl víc času se z žalu vyléčit. Tak by se zachoval dobrý chlap. Ale ti méně dobří, ti jsou pravděpodobně zde...

Tak zas příště. Jo a ještě, ta budova je v NEOGOTICKÉM slohu, ironie, protože romantické léčebny byly vždycky nejrozdrbanější a uvnitř nejprolezlejší hnilobou, zrovna jako tady.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Evil Evil | Web | 11. června 2014 v 16:35 | Reagovat

hezky popsaný.. možná by to v tom cvokhauzu nebylo tak špatný.. ale nechtěla jsem, aby mě tam zavřeli.. naštěstí to neudělali.. ale vyhrožovali..

2 bludickka bludickka | E-mail | Web | 11. června 2014 v 21:47 | Reagovat

Ty jsi na protialkoholním? To bys měl lepší nějakou léčebnu, ne? Tam je podle mě lepší zacházení. Myslím, že máti se tam neměla špatně. Jen ty čekací lhůty. Pomalu abych si dala přihlášku, aby na mě došla řada, až s tím budu chtít za pár let seknout. Hm, léky, to je svinstvo. Se záchodem jsi na tom líp než já v práci. By mě zajímalo, kolik ti je? :) Psychologové nekdy bývají ti největší blázni. A kdes vůbec našel počítač s připojením? Kamery znamenají zvýšenou péči? Zvláštní :) snad to spočívá ještě v něčem dalším.

3 Barbora Barbora | Web | 12. června 2014 v 21:15 | Reagovat

Pani, krome tech leku, mi to pripomina muj byvaly internat, kamery souhlasi a zachodove (+koupelnove) prasarny taky a podivna individua tez. A samozrejme vychovatelky bud protivny kravy a nebo ustarane maminky, co videly za kazdou cigaretou brko a za kazdym brkem drogove dealery a podobne chujovinky.

4 Keeble Keeble | Web | 14. června 2014 v 19:45 | Reagovat

2 záchody? Minimálně to a možná více je společné s místem, jenž každý všední den navštěvuji. Že by neoficiální blázinec? :D

5 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 14. června 2014 v 22:48 | Reagovat

Pilulkové rozpočitadlo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama